

VIETNAM LAM DONG ARABICA G1 - zrnková káva
Když budete chtít zachovat styl, připravte si tuhle čokoládově-ořechovou arabiku na filtru a s trochou kondenzovaného mléka. Takhle by si ji totiž dopřáli v její domovině, ve Vietnamu. Sklizeň z regionu Lam Dong ležící na jihu země vyniká dobře vyváženou, jemnou kyselinkou a celkově bohatým tělem. Arabiku pěstují tamní farmáři poměrně krátce, nicméně je třeba uznat, že pro ni mají mimořádný cit. Ochutnejte a dáte nám za pravdu.
Složení
Arabica 100%Crema a chuť kávy
Vietnam Lam Dong arabica G1 patří ke kávám chuťově dobře vyváženým, bohatým a silným. Radost jistě udělá mírná acidita doplněná příjemnou sladkostí a především obohacená o tóny čokolády a oříšků. Crema je světlá, kompaktní a lehká.
Původ kávy
Poprvé se kávovníky ve Vietnamu objevily zřejmě v roce 1857, kdy je přivezli francouzští misionáři. Skutečné kávové plantáže ale byly založeny až v roce 1888 a zaměřily se především na rostliny odrůdy arabica. Počátkem 20. století došlo k posunu od malých plantáží ke komerčnímu pěstování kávy, v 70.letech se začala rozvíjet výroba kávy instantní.
Produkci kávy narušila v jednom ze zásadních pěstitelských regionů Vietnamská válka, po ní došlo ke kolektivizaci zemědělství a omezení soukromého podnikání, což vedlo ke snížení množství vyrobené kávy. Po reformách v roce 1986 bylo soukromé podnikání uvolněno a kávový průmysl se mohl znovu rozvíjet.
V současné době pěstují vietnamští farmáři z víc než 90 procent robustu a objemem produkce se země řadí na druhé místo na světě, hned za Brazílii. V posledních letech zaměřuje pozornost k udržitelnému pěstování kávovníků, vláda dokonce vytvořila plán pro rozvoj venkova s cílem pomoci majitelům plantáží nahradit stárnoucí keře mladými, podpořit certifikaci Fair Trade a podobně.
Samotný region Lam Dong, ze kterého tato arabika pochází, bychom našli na jihu země. Větší část pokrývá nížina, turisticky nejatraktivnější jsou místní vodopády Datanla nebo Pongour, navštívit lze také třeba Krokodýlí jezero nebo Jezero vzdechů. Oblasti však nechybí ani kopce, a právě na nich jsou kromě nádherných lesů k vidění také kávovníkové plantáže.
Kávu ve Vietnamu sklízejí od října do dubna, odhaduje se, že je živobytím pro téměř 3 miliony obyvatel. Většina úrody je zpracována promýváním, což především u speciálních káv dovoluje vyzdvihnutí jedinečné chuti a aroma. Čerstvě nasbírané kávové třešně procházejí drtičem, který z nich odstraní svrchní slupku. Aby se káva zbavila i dužiny obalující semena, bývá ponechána několik hodin ve vodě, kde fermentuje. Následně je potřeba kávu „vyprat“, tedy několikrát prohnat proudem vody, a pak už jen usušit. Ještě před balením do jutových pytlů dělníci kávu protřídí.
Je zajímavé, že ačkoli Vietnamci tradičně pili a pijí čaj, ke kávě si cestu nacházejí. Jednou z možností, jak ji připravují, je Ca Phe Trung – ke kávě z filtru přidají vaječný žloutek, kondenzované mléko a vše nalijí na kostky ledu. Výsledek údajně chutná podobně jako tiramisu s vaječným koňakem. Doporučujeme vyzkoušet.
Herbář a blahodárné účinky:
Herbář se zajímavými informacemi naleznete na https://www.manutea.cz/herbar-byliny
Ukázka balení kávy
Naše káva je balena v kvalitním aluminiovém obalu, který zároveň postrádá výraznější grafické prvky, protože naší společnosti jde hlavně ochuť a kvalitu. Skutečnou čerstvost naší kávy si můžete ověřit i díky ventilu, který uvolňuje plyny vzniklé brzy po pražení. Kvalitní balení, které zachovává charakter kávy. Káva je vždy v balení hermeticky uzavřena, aby odolávala vlhkosti, světlu a cizím pachům.
Návod na přípravu
- Kávu namelte na hrubost vyhovující vybrané přípravě kávy.
- Na 1 kávu použijte alespoň 1,5 - 2 kávové lžičky (přibližně 7g) mleté kávy.
- Kávu zalijte vodou o teplotě cca 95°C.

























Nejprodávanější příslušenství k tomuto zboží
Hledáte inspiraci? Ostatní přikoupili třeba toto:

BRAZÍLIE SANTOS NY2 SSFC 17/18 zrnková káva

BELGICKÉ PRALINKY zrnková káva
