

Senna list (Cassia angustifolia) - bylina
Kontrola tělesné hmotnosti, normální stav kloubů, normální činnost cévní soustavy… výčet zdravotních benefitů byliny, která je doma v tropech a subtropech, by mohl být ještě delší. Chutná hořce, zemitě a natrpkle, to vás ale jistě neodradí. Vždyť na sennu sází lidé už po tisíce let.
Složení
Listy senny 100%Nálev a chuť byliny
Nálev připravený z byliny senna má žlutou barvu s oranžovým nebo hnědým podtónem. Jeho chuť je výrazná, hořká, trpká a zároveň zemitá.
Původ byliny
Jak senna vypadá a k čemu se vám může hodit? Pojďme na to pěkně postupně. Senna, rostlina z čeledi bobovitých (Fabaceae), se přirozeně vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Afriky, Asie a na Středním východě. Jeden z druhů – Senna alexandrina – pochází z Egypta a Súdánu, odkud se její listy a lusky exportují do různých zemí včetně těch evropských.
Jde o tropický keř dosahující výšky až jednoho metru. Jeho listy jsou dlouhé, úzké, střídavě uspořádané a složené z několika párů menších lístků. Mívají světle až středně zelenou barvu a hladký, lesklý povrch. Senna kvete jasně žlutými květy uspořádanými v hroznovitých květenstvích. Plodem jsou nepukavé lusky s mnoha semeny.
Právě listy i lusky obsahují několik biologicky aktivních látek – především antrachinony (konkrétně sennosidy A a B). V tlustém střevě spouští peristaltické pohyby svalstva, urychlují tak průchod potravy trávicím systémem a usnadňují vylučování stolice. Senna je bohatá také na flavonoidy (působící jako antioxidanty), třísloviny (které mají stahující účinky) a slizy (které chrání sliznice).
Historie používání této rostliny sahá tisíce let zpět. Existují záznamy popisující sennu v systému indické ajurvédy, vysoce ceněna byla i ve starověku a v arabském světě.
Mezi zdravotní přínosy, které byly pro sennu schváleny, patří například podpora normální funkce střevního traktu, udržování normálního stavu kloubů nebo pomoc při kontrole tělesné hmotnosti.
Odborníci však doporučují užívat sennu pouze krátkodobě. Delší kúry mohou mít nežádoucí dopady, jako jsou laxativní závislost, syndrom líného střeva, elektrolytová nerovnováha, bolesti břicha nebo křeče. Nadměrné užívání může také způsobit dehydrataci. Senna není vhodná pro těhotné a kojící ženy ani pro osoby se zánětlivými onemocněními střev. Pokud je potřeba sennu používat, mělo by to být jen příležitostně a pod dohledem specialisty.
Herbář a blahodárné účinky:
Herbář se zajímavými informacemi naleznete na https://www.manutea.cz/herbar-byliny
Ukázka balení bylin
Pevný aluminiový obal se zipem, který umožní po otevření opakovatelné uzavírání. Kvalitní balení, které zachovává charakter bylin. Byliny jsou vždy v balení hermeticky uzavřeny, aby odolávaly vlhkosti, světlu a cizím pachům. Na tyto tři věci jsou byliny mimořádně náchylné a mají velký vliv na výslednou kvalitu byliny a jejího nálevu.
Příprava
|
|
|
Návod na přípravu
- Sennu zalijte vodou o teplotě 100 °C v poměru 1 čajová lžička na 1,5-2 dl.
- Pro přípravu čaje v konvici přidejte 1 lžičku navíc.
- Po zalití nechejte luhovat 10-15 min. a poté přeceďte.

























Nejprodávanější příslušenství k tomuto zboží
Hledáte inspiraci? Ostatní přikoupili třeba toto:

VIŠŇOVÉ POKUŠENÍ - ovocný čaj

GOJI-MALINA - ovocný čaj
